Doğurganlığınızı Ne Etkliliyor?

Tüp Bebek

Yapılan araştırmalar ülkemizde 7 çiftten biri bebek sahibi olmakta sıkıntı çektiğini ortaya koyuyor. Üstelik dünyada en çok Tüp Bebek yapılan ülkeler arasında ilk 10’da bulunuyoruz. Peki o zaman Doğurganlığınızı Ne Etkliliyor? Op. Dr. Serkan Aydoğdu’ya sorduk.

1-Annenin Yaşı

Bebek sahibi olmak isteyen çiftler de gebelik şansını belirleyen en önemli faktör annenin yaşıdır. 37 yaş altı çiftlerde bir yıl, 37 yaş üstü çiftlerde ise 6 ay boyunca korunmasız ilişki sonrası gebelik elde edilemiyorsa çiftlerin durumları mutlaka konusunda uzman bir hekim tarafından değerlendirilmelidir. Sağlıklı bir gebelik için sağlıklı bir yumurta, sağlıklı bir sperm ve anatomik olarak doğru bir uterusa ihtiyaç vardır.


2-Düzenli Adet Görmek

Düzenli adet gören kadınların her ay yumurtladığı kabul edilmek ile birlikte istisnalar da mevcuttur. Düzenli adet görmek, doğru zamanda ilişki planlamayı kolaylaştırarak hamile kalma şansını arttırabilir. Düzenli adet görmek, sadece yumurtalık yapısı ile ilgili olmadığı gibi özelikle BMI yüksek kadınlarda ve yüksek tempoda spor yapan ya da aşırı zayıf kadınlarda da adet düzeni yani yumurtlama fizyolojisi etkilenebilir. Bu durum bebek sahibi olmayı zorlaştırabilir. Bu faktörlerden dolayı gebe kalmak isteyen çiftlere aşırı zayıf ise kilo almayı ya da olması gerekenden çok yüksek kilosu olan hastalarımıza mutlaka kilo vermelerini öneriyoruz.

3-Doğru Zamanda İlişkiye Girmek

Doğru zamanda ilişkiye girmek de başarı şansını etkileyen çok önemli bir faktör olmak ile birlikte, özellikle hastalarımıza yumurtlama takibinden ziyade haftada en az iki kez ilişkiyi önermekteyiz. Yumurta ve sperm hücreleri 72 saate kadar vücutta canlı kalabilen hücreler olup, haftada iki kez ilişki hamile kalmak için yeterli olmaktadır. Yumurtlama takibi yaparak sadece bu zamanlarda ilişkiye girmek sürecin getirdiği stresten dolayı yumurtlama fonksiyonlarını olumsuz yönde etkileyebilmektedir.

4-D Vitamini

Son 5 yıldır yapılan çalışmalar özellikle yüksek tempoda spor yapan ya da olması gerekenden daha düşük kiloya sahip kadınların D vitamini takviyesi ile gebelik şansının arttığı görülmüştür.

5-Sigara Kullanımı

Sigara kullanımının hem erkeklerde hem de kadınlarda üreme hücrelerini etkileyerek doğurganlık oranlarını azalttığı bilinmektedir. Sigara kullanımının bırakılmasını takiben 3-6 ay sonrasında, gebe kalma oranlarının arttığını gösteren çalışmalar mevcuttur.

Bu önemli etkenler dışında sıralayabileceğimiz diğer etkenlerden biri de cinsel yolla geçen bakteriyel enfeksiyonlardır. Bu tip enfeksiyonlar özellikle tüplerde harabiyet yaparak, gebe kalmayı engelleyebilmektedir. Vaginal enfeksiyondan şüphe duyan kadınların mutlaka erken ve doğru bir tedavi için uzman doktora başvurmaları ve bir an önce tedavi olmaları gerekmektedir.

Kadınlarda doğuştan oluşan bazı rahime bağlı anomaliler ile gebeliğin oluşacağı yerdeki polip, miyom gibi bazı sonradan oluşan jinekolojik sorunlar da hamile kalma şansını azaltmaktadır. Gebelik planlayan çiftlerin özellikle iyi bir kontrolden geçmesi, bu gibi durumların ortaya çıkarılması açısından çok önemlidir. Cerrahi olarak düzeltilebilecek bu durumlar gebe kalma şansını arttırmaktadır.

Ayrıca bu süreçte erkekleri unutmamak gerekiyor. Sadece kadınlar değil, gebe kalmada erkeklerin de sağlık durumunun kontrolü çok önemlidir. Erkeklerde sayıca yeterli ve hareketli sperm sayısı bulunması gebe kalmada çok önemlidir. Özellikle çok sık rastladığımız, Varikosel olarak adlandırılan testislerdeki damar genişlemesi sperm kalitesini direk etkilemektedir. Varikosel problemi olan erkeklerde uzman üroloğa görünmek ve gerekli tedaviyi geciktirmemek çok önemlidir. Ayrıca alkol, cinsel yolla geçen hastalıklar, geçirilmiş ateşli enfeksiyonlar, ağır sigara içiciliği, kötü yaşam kalitesi ve yüksek kilo sperm kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir. Bu şartların düzeltilmesi ve yaşam tarzı değişikliği sperm kalitesini arttırarak hamile kalma şansınızı çok büyük oranda arttıracaktır.

Aslıhan Gürbüz

Anne Bebek Dergisi 2018 Şubat sayısında yayınlanmıştır.