Cerrahi Operasyonlar

endoskopik-cerrahi-yazi

Rahim ameliyatları tüm dünyada kadın doğum uzmanlarının en sık yaptığı operasyon türüdür.Rahim alma operasyonları için 4 farklı cerrahi seçenek vardır:

1)Abdominal histerektomi
2)Laparoskopik Histerektomi
3)Robot assisted histerektomi
4)Vaginal Histerektomi

İleri yaş kadınlarda medikal tedaviye dirençli vaginal kanamalarda, klinik olarak şikayet yaratan myom varlığında, prolapsus olarak adlandırılan organ sarkmalarında, kanser tedavisinde ve devam eden şiddetli pelvik ağrılarda rahim alma (histerektomi) operasyonları uygulanmaktadır.

Laparoskopik olarak yapılan bu operasyon diğer cerrahi yöntemlere göre daha az kan kaybı daha hızlı iyileşme süreci daha az ağrı gibi avantajlar sunmaktadır. Laparokopik olarak yapılan bu ameliyatta gerekli görülürse rahim ağzı bırakılabileceği gibi gerekli görüldüğü takdirde yumurtalıklar ve tüplerde alınabilir. Operasyon göbek hizasından ince bir kamera ile girilerek pelvis gözlendikten sonra trocar adı verilen ince operasyonel araçlar ile cerrahi tamamlanmaktadır.

İLGİLİ KONULAR

histeroskopi-yazi

Histeroskopi

Histeroskopi son yıllarda jinekolojik hastalıklara minimal invaziv yaklaşım konseptinde çok yaygın kullanılan bir teknolojidir.

Laparoskopik-myomektomi

Laparoskopik Myomektomi

Rahim dokusundan kaynaklanan myomların tedavi ve takipleri myomların büyüklükleri, lokasyonu ve klinik olarak yarattığı şikayetlere bağlı olarak değişmektedir.

Op.Dr. Serkan Aydoğdu'dan bilgi alın

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin