Gebelik haftası nasıl hesaplanır?

gebelik-haftasi

Yumurtlamanın ve döllenmenin tam olarak ne zaman gerçekleştiğini bilmek mümkün değildir. Bu sebeple gebelik günü hesaplanırken son adet tarihi kullanılır.

Kaç haftalık gebe olduğunuzu hesaplamak için en son adet kanamanızın başladığı tarihi hatırlayın. Bu tarih gebeliğinizin ilk günü olarak kabul edilir. Ancak döllenme genellikle bu tarihten iki hafta sonra gerçekleşir. Döllenme tarihini hesaplamak mümkün olmadığı için çoğunlukla bu hesaplama kullanılır.

Bu şekilde yapılan gebelik haftası hesabının doğru olması için adet döngülerinizin düzenli ve 28 günde bir olması gerekmektedir.

Eğer adet döngülerini düzenli değilse son adet tarihinizi hatırlamıyor olabilirsiniz ya da size güvenilir bir gebelik haftası hesabı sağlamayabilir. Bu durumda ilk ultrason muayenenizde gebeliğin tahmini haftası size söylenecektir. Bu hesaplama bebeğin kafasından poposuna kadar olan uzunluğun ölçülmesiyle yapılır. Diğer gebeliklerdeki hafta hafta ölçülen boy ortalamalarına göre tahmini gebelik haftası söylenir. Bu ölçüm aynı zamanda bebeğin aynı haftadaki gebeliklerle eşit hızda gelişip gelişmediğini takip ederken kullanılır. Eğer bebeğin gelişimi yavaş ya da hızlı ise hafta hesaplaması doğru olmayabilir.

Dört haftalık gebeyken nasıl gebeliğimin beşinci haftasında oluyorum?

Bunu bir bebeğin yaşı gibi düşünebilirsiniz. Bir yaşına geldiğinde bebek bir hayattaki birinci yılını tamamlamıştır ve hayatının ikinci yılına başlıyordur. Gebeliğin dört haftasını tamamladıysanız artık gebeliğin beşinci haftasındasınızdır.

Trimester nedir?

Trimester üç ay demektir. Gebelik 9 ay sürdüğü için üç trimester’ a ayrılmıştır.
İlk trimester gebeliğin başlangıcından 13 hafta 6 günlük olana kadar sürer. Bu bebeğin gelişimindeki en kritik dönemdir. İkinci trimester 14 haftalıktan 27 hafta 6 günlüğe kadar sürer. Üçüncü trimester ise 28. Haftadan doğuma kadar sürer.

Gebelik ne kadar sürer?

Eğer gebeliği son adet tarihinden itibaren hesaplarsak 40 hafta sürer. Ancak bunun ilk iki haftasında döllenme henüz gerçekleşmemiştir. Bu süre 9 takvim ayına (her ay 30-31 gün) ya da 10 ay döngüsüne (28 gün) denk gelmektedir.