Gebelik takibinde nelere dikkat edilmeli? Önemi Nedir?

Gebelik takibi

Gebelik takibinde nelere dikkat edilmeli? Önemi Nedir?

Gebelik takibi konusunda sık sorulanlardan biri de gebelik takibi sürecinde nelere dikkat edilmesi gerektiğidir. Gebe kalmayı planlıyorsanız öncesinde doktorunuzla görüşmenizde fayda vardır. Gebelik oluşmadan önce gerekli vitamin takviyeleri yapılması, varsa kullandığınız ilaçların gebeliğe uygun ayarlanması ve gebelikle ilgili sorularınızın cevaplanması sağlıklı bir gebelik geçirmenizi sağlayacaktır.

Gebe olduğunuzu düşünüyorsanız bunu doğrulamak ve dış gebelik, mol gebelik gibi tehlikeli olabilecek durumları dışlamak için doktorunuza görünmelisiniz. Doktorunuzun yapacağı gebelik testi evde yapılanlardan daha doğru sonuç vermektedir. Ayrıca ultrason ile gebelik kesesi oluşumuna bakılarak gebeliğin sağlıklı olup olmadığına bakılır.

Gebelikte idrar yolu enfeksiyonları tehlikeli olabilmektedir. Gebelik takibi bu yüzden önem taşımaktadır. Doktorunuz gerektikçe idrar örnekleri alarak enfeksiyon oluşması durumunda size ya da bebeğe zarar gelmeden tedaviye başlayacaktır.

Bazı gebeliklerde bebek yaşayamayacak kadar sakat gelişiyor olabilir. Örneğin beyin dokusunun gelişmediği bir bebek hayatta kalamayacaktır ve anne yaşamını riske sokmadan gebeliğin sonlandırılması önerilir. Bu gibi durumların erkenden teşhis edilmesi için gebelik takipleri önemlidir.

Gebelikte tansiyon yüksekliği ve idrarda protein kaybı ile ilerleyen preeklampsi hastalığının erken teşhisi de sağlıklı bir gebelik için çok önemlidir. Preeklampsinin atlanmaması için doktorunuz tansiyon takibinizi yapacak ve idrar örneklerinizi isteyecektir.

Doğum öncesi muayeneler ne sıklıkta yapılır?

Doğum öncesi doktor muayenelerinin sıklığını belirlemek için doktorunuz bir risk faktörünüzün olup olmadığına bakacaktır. Bir risk faktörü olmayan gebelerde 28. Haftaya kadar 4 haftada bir, 28-36 hafta arası 2 haftada bir, 36. haftadan sonra ise her hafta olmak üzere doktor kontrolüne gelmesi beklenir. Bu süre içerisinde herhangi bir şikâyetiniz olursa beklemeden muayene olmalısınız. Eğer ki bir risk faktörünüz varsa doktorunuz durumunuza göre size farklı bir takip şeması önerecektir.

GEBELİK TAKİBİNDE RUTİN UYGULANAN İNCELEMELER

Jinekolojik muayene ve pap smear: genelde ilk hamilelik muayenesinde doktorunuz gebeliği olumsuz etkileyebilecek bir enfeksiyon, anatomik farklılık, kitle, kanser oluşumu gibi şeyleri önceden belirleyebilmek ve tedavi edebilmek için pelvik muayene yapacaktır. Sonrasında da pap smear ve ultrason ile muayenizi tamamlayacaktır.

Genel sistem muayeneleri: ilk hamilelik muayenenizde doktorunuz tüm sağlık kontrollerinizi yapacaktır. Dolaşım sistemi, kaslar ve eklemler, psikolojik durumunuz gibi alanlarda şikayetlerinizi ve var olan kronik hastalıklarınızı sorgulayacaktır. Kullandığınız ilaçlar düzenlenebilir, gerekirse ilgili branş doktoruna yönlendirilebilirsiniz.

Tansiyon ölçümü: preeklamsi erken tanısı koymak için tansiyon takibiniz yapılır.

Kilo ölçümü: preeklamsi ve gebelik şekeri gibi durumlarda kilo alımları olabileceği için kilo takibi yapılır. Anneye beslenme önerileri verilir.

Karnın büyümesinin değerlendirilmesi: elle muayene ederek ya da ultrason ile bakılarak rahmin boyutu gebeliğin haftası ile karşılaştırılarak büyüme hızı değerlendirilir.

Ultrason: ultrason ile bakılarak bebeğin kalp atışları, kan akımı hızı, hareketliliği, büyüme hızı gibi etkenler değerlendirilir.

GEBELİK TAKİBİ ve LABORATUVAR İNCELEMELERİ

Kan gruplarının belirlenmesi: kan uyuşmazlığı olup olmadığını belirlemek ve önlem almak açısından önemlidir.

Tam kan sayımı: kansızlık ve enfeksyon durumlarının erken teşhisi için önemlidir.

Tam idrar tahlili: idrar yolu enfeksyonu , preeklampsi durumunda idrarla protein kaybı, gebenin genel beslenme yetersizliği, gebenin sıvı alımı yetersizliği gibi durumların erkenden belirlenmesi için düzenli idrar tahlilleri alınır. Eğer idrar kültürü enfeksyon olduğunu düşündürüyorsa idrar kültürü de istenir.

Kanda enfeksiyon tarama testleri: Kanda toksoplazma, kızamıkçık ve gerekli durumlarda frengi (sifiliz) tarama testleri tercihen hamilelik planlandığı dönemde yapılır. Bu amaçla anne adayından alınan kanda toksoplazmaya özgü IgG ve IgM türü antikorlar; kızamıkçığa özgü Rubella IgG ve IgM türü antikorlar ve sifiliz için genellikle VDRL adı verilen inceleme yapılır. Bu üç enfeksiyon türü hamilelik döneminde geçirildiğinde bebekte doğumsal kusurlar yaratabildiğinden hamilelik öncesi dönemde belirlenmeleri daha uygundur.

Üçlü Test ve yeni versiyonu olan Dörtlü Test: 16. Ve 20. Haftalar arasında yapılan, bebekte downsendromu, trizomi 18 ve nöral tüp defektlerinin olma riskinin araştırıldığı bir testtir.

İkili test: 11. Ve 14. Haftalar arasında yapılan down sendromu riskini araştıran bir testtir. Üçlü teste göre hassasiyeti daha yüksektir.

Şeker yükleme testi: gebelik şekerinin erken teşhisi için önemlidir. Gebeden bir miktar şekerli su içmesi istenir ve belirli saatlerde kandaki şeker oranı ölçülür. Gebeye ya da bebeğe bir zararı yoktur. Gebelik şekeri tanısının koyulmasını sağlayarak aşırı kilolu doğumları ve birçok başka oluşabilecek komplikasyonu önler.

Non stress test: gebeliğin son haftalarında bebeğin kalp atışlarının ve rahim kasılmalarının takip edildiği bir testtir. Gebenin karnına iki adet cihaz yerleştirilerek yapılır.

Gebeliğiniz boyunca takiplerinize düzenli olarak gitmek hem sizin hem bebeğinizin sağlığı için oldukça önemlidir. Riskli gebeliklere neden olan birçok etken erken teşhis edildiğinde kolayca tedavi edilebilir.