Gebelikte Beslenme

Gebelikte Beslenme

Gebelikte Beslenme konusu sıkça sorulan sorulardan biridir.

Gebelikte Beslenme

Gebelik esnasında en çok merak edilen konulardan biri gebe kaldıktan sonra beslenme alışkanlıklarında nasıl bir değişiklik yapılması gerektiğidir.

Doğru beslenmek ve doğru besinleri seçmek işin püf noktasıdır. Gebelik öncesi ve gebeliğin erken döneminde 400mcg folik asit takviyesi almak nöral tüp defektlerinden korumaktadır. Tüm gebelik boyunca sigara,alkol ve belirli tip balık ürünleri dışında besin açısından herhangi bir yasak yoktur. Kafein tüketimi günlük 2-3 fincan ile sınırlandırılması önerilmektedir. Gebelik sırasında beslenme enfeksiyon riski taşımayan besinlerin seçimi açısından da önemlidir.süt ve süt ürünlerinin pastörize edilen ürünlerden seçilmesi etlerin iyi pişirilmiş olması sebze ve meyvelerin ise iyi yıkanarak tüketilmesi dikkat edilmesi gereken konulardandır. Gebeliğe başladığınız kilo çok önemlidir. Eğer yüksek kilo ile başlandıysa gebelikte doğru beslenme ile hem bebek daha sağlıklı olur hem de anne adayı zayıflatılabilir.

Balık tüketiminde kılıç balığı, köpek balığı gibi derin su balıkları tercih edilmemeli diğer balık türleri de haftada en fazla 1 ya da 2 kez tüketilmesi önerilmektedir.

Gebelik haftası nasıl hesaplanır makalemizi okudunuz mu?

Op.Dr. Serkan Aydoğdu'dan bilgi alın

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin