Normal Doğum Nedir?

Normal Doğum

Normal Doğum Nedir?

Termde kendiliğinden başlayan canlı bir fetusun varlığı ile vertex pozisyonunda baş pelvis uyumsuzluğu olmadan gerçekleşen doğum normal doğumdur.Normal doğum anne ve bebek ile tüm sürecin uyum içerisinde geçtiği anatomik ve fizyolojik bir prosestir.Bu süreci değerlendiriken fetal kısımların birbirleri ile olan ilişkisini anlatan habitus,fetusun ekseni ile annenin eksenini gösteren situs ve fetusun sırtının rahim içerisinde ne tarafta olduğunu belirtmek için kullanılan positionun normal doğum için uygun olması gerekmektedir.

Doğum eylemini başlatan mekanizma halen net olarak tanımlamasa da PgE2, PGF2alfa, oksitosin ve PAF gibi mediatörlerin süreçte sorumlu oldukları düşünülmektedir.

Normal doğumu güç/yol/yolcu üçgeninde düşünürsek güç rahim kasılmaları,yol pelvis yolcu da fetüstür.

Doğum ağrıları iki türlüdür;
düzenli ve şiddeti değişken olup rahim ağzında dilatasyon ve silinmeye neden olmayan yalancı doğum ağrıları ile şiddeti giderek artan düzenli ve rahim ağzında dilatasyon ve silinmeye neden olan ağrılar ise gerçek doğum ağrılarıdır.

Doğum ağrıları palpasyon olarak tanımlanan el ile muayene, NST ve çok sık kullanılmayan internal basınç kateteri ile ölçülebilir. Gerçek doğum ağrıları fundus kaynaklı 2-3 dk da bir gelip en az 45 sn süren ve 45-60mmhg basınca kadar çıkan ağrılardır.

Doğum üç evreye ayrılır;

1.Evre;Serviks silinme ve dilatasyonun olduğu dönemdir
2.Evre;Doğumun gerçekleştiği dönemdir
3.Evre;Plasentanın çıktığı dönemdir

Doğumun birinci evresi de ikiye ayrılır;

1.Latent Faz
2.Aktif Faz

Latent faz rahim kasılmalarının düzensiz olduğu ve dilatasyonun minimal olduğu dönemdir,aktif faz ise kasılmaların düzenli bir hal aldığı ve açılmanın saatte 1-1.5cm hızda olduğu dönemdir.

Yolcu=Fetus

Fetusun presentasyonu baş ile olup yukarıda görülen anatomik belirteçlere göre fetusun konumu takip edilir ve ağrı ile birlikte başın pozisyonu ilerlemelidir.

Kemik pelvis yapısı da normal doğum için diğer bir belirleyici olup kadınlarda 4 tip pelvis yapısı bulunur.
Jinekoid,Android,Platipelloid ve Andropoid olarak adlandırılanlar arasında normal doğum için en uygun olanı Jinekoid tip olanıdır.Platipelloid tip pelvis yapısında ise normal doğum çok zor gerçekleşmektedir.

Doğum kanalına girdikten sonra ağrılar ile fetüs şu manevraları yaparak doğum eylemini gerçekleştirir;

Angajman
İniş
İç rotasyon
Flexion
Deflexion
Dış rotasyon

Normal doğum her anne adayının tıbbi bir gereklilik olmadığı sürece mutlaka denemesi gereken bir yöntemdir. Kişisel beklentiler bu süreç içerisinde aileden alınan destek, doktoru ile olan ilişkisi ve alınan karara dahil olması normal doğum yapmasına yardımcı olacaktır.Gebelik sürecinde anne adayına verilecek doğum eğitimi anne adayının ;

Tüm doğum sürecinde yapabileceklerinin farkında olması ve güven hissetmesi,doğum sürecindeki konforun sağlanabilmesi,aile ve hekimi tarafından desteklenmesi de doğum takibi esnasında ve sonrasında daha az muayene,daha az epidural ve ağrı kesici gerekliliği, sezeryana isteğe bağlı gidişte azalma,doğum sonrası emzirmenin daha çok olmasına da katkıda bulunmaktadır.

Op.Dr. Serkan Aydoğdu'dan bilgi alın

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin